Obróbka metali metodą CNC, w tym frezowanie CNC, jest znana ludzkości zaledwie od zeszłego wieku. Stanowi więc ona zaledwie ułamek całej historii metalurgii. Niewątpliwie jednak na zawsze odmieniła jej oblicze. Czym jest frezowanie CNC i w jakich branżach się przydaje? 

Na czym polega frezowanie CNC

Frezowanie, czyli inaczej obróbka metali skrawaniem, polega na kształtowaniu przedmiotów za pomocą frezarki lub centrum obróbkowego. Po wyjściu z maszyny otrzymuje się produkt ukształtowany wedle wytycznych, które wprowadzono do komputera sterującego maszyną. Przebiegiem całego procesu steruje więc komputer, co pozwala na wyprodukowanie setek, a nawet i tysięcy przedmiotów, które wyglądają identycznie. Technologia CNC w porównaniu do frezarek konwencjonalnych pozwala również na bardzo precyzyjne frezowanie metalu. Warto jednak wspomnieć, że proces obróbki wiórowej na obu tych frezarkach wygląda identycznie. Bryła umieszczana we frezarce jest mocowana w odpowiednim przyrządzie, a następnie obrabiana przez ruchome narzędzie skrawające. Obrabiany przedmiot powstaje za pomocą wcześniej wprowadzonego do frezarki algorytmu (np. w postaci G-kodów). Na jego podstawie urządzenie wykonuje całą pracę. Rola operatora maszyny ogranicza się więc jedynie do uzbrojenia frezarki, zamocowania w niej materiału, zaprogramowania obrabiarki oraz ustawienia w niej punktu zerowego.

Frezowanie CNC – zalety

Frezowanie CNC wyróżnia się wieloma zaletami. Wśród najważniejszych z nich znajdują się m.in.:

  • Krótszy czas produkcji – dzięki automatyzacji, można skrócić czas obróbki do minimum.
  • Doskonała precyzja – frezarki sterowane komputerami dzięki swojej specjalnej budowie posiadają dokładność pozycjonowania nawet do kilku mikronów. 
  • Powtarzalność procesów – frezarki są w stanie wyprodukować wiele identycznych elementów. I to na masową skalę.
  • Maksymalnie zmniejszona ilość odpadów – frezarki CNC pozwalają wyeliminować straty, jakie generują duże ilości odpadów.
  • Możliwość produkcji elementów o skomplikowanej budowie – wystarczy jedynie odpowiednio zaprogramować maszynę.
  • Wyręczenie człowieka w procesie produkcyjnym – automatyzacja sprawiła, że rola pracownika ogranicza się jedynie do kilku czynności. To z kolei pozwala na wyeliminowanie popełnianych błędów.

Frezarki CNC na zawsze odmieniły oblicze obróbki metali. Nic więc dziwnego, że są one wykorzystywane na tak szeroką skalę – i to w wielu różnych branżach. Przedmioty produkowane na frezarkach CNC w parku maszynowym firmy Gawrońscy służą zarówno do mało, jak i wielkoseryjnej produkcji w przemyśle chemicznym, spożywczym, gazowym, lotnictwie, motoryzacji i wielu innych sektorach. Zamówienia te składane są nie tylko przez klientów detalicznych, ale są one również realizowane na potrzeby zamówień hurtowych.

Frezowanie CNC

Frezowanie metalu za pomocą metody CNC – rodzaje

Mówiąc o frezowaniu CNC, nie sposób nie wspomnieć o jego różnych rodzajach. Ze względu na ułożenie narzędzia względem obrabianego przedmiotu możemy wyróżnić frezowanie:

  • Obwodowe – oś frezarki ustawiona równolegle do powierzchni przedmiotu.
  • Czołowe – oś frezarki w stosunku do powierzchni znajduje się pod kątem prostym.
  • Skośne – oś frezarki znajduje się pod kątem większym niż 0 stopni, ale mniejszym niż 90 stopni.

Z kolei pod względem kinematycznym frezowanie CNC można również podzielić na:

  • Przeciwbieżne – W przypadku frezowania przeciwbieżnego, kierunek ruchu posuwowego narzędzia jest przeciwny do kierunku jego ruchu obrotowego.
  • Współbieżne – Podczas frezowanie współbieżnego kierunek ruchu posuwowego narzędzia skrawającego jest zgodny z kierunkiem jego obrotów.

Ze względu na wielkość produkcji wyróżnia się:

  • Produkcję jednostkową CNC – wyprodukowane w ten sposób elementy zachowują swoje indywidualne, niepowtarzalne cechy. Dotyczy ona głównie produkcji prototypów lub nietypowych elementów.
  • Produkcję seryjną CNC – pozwala na wyprodukowanie w krótkim czasie dużej ilości przedmiotów o identycznych cechach. Ponadto oferują one również bardzo krótki czas, jaki potrzebny jest do ponownego przezbrojenia maszyny, co skraca czas produkcji.
  • Produkcję masową CNC – dotyczy m.in. przemysłu motoryzacyjnego oraz innych zakładów produkcyjnych, gdzie w bardzo krótkim czasie, produkuje się tysiące, a nawet i miliony jednakowych elementów. Pozwala to nie tylko na wdrożenie produkcji masowej, ale i na obniżenie kosztów produkcji danego elementu do minimum.

Nic więc dziwnego, że obróbka metali CNC, w tym frezowanie CNC cieszy się tak olbrzymią popularnością. Na szeroką skalę wykorzystuje się je bowiem w wielu parkach maszynowych. Automatyzacja zakładów produkcyjnych pozwala bowiem wyprodukować więcej elementów w krótszym czasie – w dodatku idealnie powielonych. Nie należy jednak zapominać o tym, jak dużą rolę odgrywa w procesie frezowania czynnik ludzki. Mimo iż rola człowieka została ograniczona do minimum – frezowanie metalu metodą CNC wymaga zatrudnienia wyspecjalizowanego personelu, który zna się m.in. na programowaniu obrabiarek, doborze odpowiednich narzędzi jak i parametrów w zależności od rodzaju obrabianego materiału oraz wprowadzanych do nich algorytmach. Dlatego też w naszym zakładzie stawiamy na własnych technologów, programistów oraz pracowników, którzy odbyli liczne szkolenia w zakresie obróbki skrawaniem, ślusarstwa itp.

Frezowanie CNC elementów armatury przemysłowej

Frezowanie CNC to metoda umożliwiająca wykonywanie dowolnego rodzaju elementów, w tym także części metalowych z kategorii armatury przemysłowej. Detale tego typu wymagają obróbki niezwykle precyzyjnej i efektywnej. Dzięki pracy na nowoczesnych urządzeniach sterowanych numerycznie jesteśmy w stanie zapewnić Klientom obsługę na najwyższym poziomie, z gwarancją produkcji elementów ściśle odpowiadających przedstawionym nam parametrom technicznym.

W ramach frezowania CNC elementów armatury przemysłowej jesteśmy w stanie wykonać dla Państwa zarówno pojedyncze komponenty niewielkich rozmiarów, jak i wyroby wielkogabarytowe. Mogą to być, na przykład:

  • kołnierze stalowe – kołnierze płaskie, kołnierze zaślepiające i inne,
  • zwężki (redukcje),
  • dna sitowe,
  • pozostałe detale armatury przemysłowej, wskazane przez Klienta. 

Detale armatury przemysłowej, w tym kołnierze stalowe, które poddawane są obróbce metodą frezowania CNC, charakteryzuje wysoki poziom precyzyjności. W przypadku potrzeby wykonania większego nakładu elementów jesteśmy w stanie zapewnić każdorazowo partię części stanowiących idealne kopie oryginalnych wyrobów (lub też odpowiadające przedstawionemu projektowi i podanym parametrom).

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Dzięki frezowaniu CNC możliwe jest produkowanie praktycznie dowolnych elementów metalowych, przy czym w ramach takiego procesu możliwe jest obrabianie surowców różnego gatunku, w tym przede wszystkim stali (ale też drewna czy tworzyw sztucznych).
W ramach procedury, jaką jest frezowanie CNC powstają zatem takie detale, jak na przykład części do maszyn przemysłowych, kołnierze stalowe, detale armatury przemysłowej i wszelkiego rodzaju elementy innego rodzaju. Dzięki wykorzystaniu frezarek sterowanych numerycznie każdy wyrób zachowuje określone parametry, do tego istnieje możliwość wykonywania zarówno partii wieloseryjnych, jak i pojedynczych egzemplarzy (chociażby prototypowych).

Frezowanie zalicza się do rodzaju obróbki metodą skrawania (obróbka wiórowa). Podczas kształtowania surowca tym sposobem dochodzi do stopniowego usuwania kolejnych warstw za pomocą narzędzia, jakim jest frez. 

W przypadku obróbki za pomocą frezowania CNC ruch obrotowy w trakcie opracowania wykonuje narzędzie skrawające, natomiast posuwowy może być wykonywany zarówno przez frezowany element, jak i same frezy. W ramach opracowania materiału tą metodą należy mówić o kilku rodzajach obróbki, do których zalicza się: frezowanie czołowe, frezowanie walcowe, frezowanie skośne.

Metodą frezowania obrabiać można materiały takie, jak metale różnych gatunków, ale też drewno czy tworzywa sztuczne. W przypadku naszego przedsiębiorstwa skupiamy się oczywiście przede wszystkim na surowcach metalowych.

Obróbka CNC, czyli za pomocą maszyn sterowanych numerycznie zmieniła z pewnością cały rynek usług produkcji elementów metalowych. O ile frezowanie urządzeniami konwencjonalnymi nadal jest realizowana, o tyle metoda CNC okazuje się być znacznie wydajniejszą i szybszą.

Przede wszystkim, dzięki możliwości programowania centrów obróbczych, za pomocą frezowania CNC lub innych metod możliwe jest produkowanie precyzyjnych detali w dowolnej ilości – również wieloseryjnie. Każdy element jest przy tym idealnym odzwierciedleniem oryginału lub też odpowiada przyjętym parametrom technicznym. Dzięki możliwości szczegółowego planowania produkcji, w przypadku metod CNC dochodzi także do ograniczenia strat materiałowych, czego w przypadku obróbki konwencjonalnej nie da się zapewnić.

Cennik usług związanych z obróbką za pomocą frezowania CNC może być bardzo zróżnicowany i zazwyczaj każde zlecenie jest wyceniane w sposób indywidualny. Na ostateczną cenę wpływają różne czynniki, w tym, na przykład: poziom skomplikowania detali, rodzaj materiału poddawanego obróbce, liczba elementów do wykonania, czas na realizację zlecenia – im szybciej Klient chce otrzymać zamówione elementy, tym wyższe mogą być koszty ich produkcji.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą firmy Gawrońcy Sp. z o.o., która od ponad 20 lat specjalizuje się w profesjonalnej obróbce metali. Oferujemy klientom dostęp do nowocześnie wyposażonego parku maszynowego, na którego terenie znajdują się m.in. urządzenia umożliwiające frezowanie CNC, toczenie CNC, cięcie na piłach NC, wiercenie, gwintowanie, obróbkę konwencjonalną oraz inne. Gwarantujemy wysoką jakość usług, szybką realizację zamówienia oraz atrakcyjne ceny. Zapraszamy do kontaktu!